logo czterolistna koniczyna

Jak samodzielnie zrobić zegar?

Każdy kto ma ochotę, może samodzielnie zrobić zegar. Poniżej pokazuję jak ja to zrobiłem.

Potrzebne narzędzia:
1) Ołówek i miarka
2) Piła lub wyrzynarka do drewna
3) Wiertła i wiertarka lub świder do drewna
4) Dłuto płaskie do drewna
5) Klucze do śrub

Sposób wykonania drewnianego zegara

1) Wybrałem starą, grubą na 4,5 cm sosnową deskę. Sęki i skazy były dla mnie zaletą. Dzięki nim drewno ma swoje niepowtarzalne piękno.
stara deska

2) Wymierzyłem i narysowałem na desce kształt zegara. Do narysowania półkola użyłem pokrywki od farby.
odrysowywanie półkola na desce

3) Wyciąłem narysowany kształt. Do wycięcia łuku można wykorzystać ręczną piłę do drewna o brzeszczocie z małą szerokością lub elektrycznej ręcznej wycinarki.
wycięty w desce kształt zegara

4) Na tym etapie wyciągnąłem ze swoich zapasów mechanizm zegarowy i dobrałem do wymiarów wyciętej deski wskazówki zegarowe. Mechanizm zegarowy można pozyskać ze starego zegara lub zakupić w sklepie internetowym – w wyszukiwarce internetowej wystarczy wpisać frazę „mechanizm zegarowy” - na pewno znajdziemy odpowiednią ofertę. Wraz z mechanizmem trzeba kupić pasujące do niego wskazówki.
mechanizm zegarowy do drewnianego zegara

5) Wywierciłem otwór pod trzpień mechanizmu zegarowego. Standardowe mechanizmy najczęściej mają trzpień o średnicy 8mm, ale bywają też o innym wymiarze. Najlepiej dla pewności zmierzyć średnicę suwmiarką i wywiercić otwór wiertłem (lub świdrem) o takiej właśnie średnicy.
otwór wywiercony pod mechanizm zegarowy

6) Kolejnym etapem w budowie zegara drewnianego jest wykonanie „gniazda”, w którym będzie umieszczony mechanizm zegarowy. Najpierw odrysowałem na tylnej stronie wyciętej deski kształt mechanizmu (trzpień wkładamy w wywiercony otwór, ustawiamy mechanizm i odrysowujemy go ołówkiem). Potem wymierzyłem głębokość gniazda. Odmierzony wymiar zaznaczyłem za pomocą papierowej taśmy klejącej na wiertle. Sposób z taśmą jest prostym sposobem na wykonanie wierceń zgodnych z wymiarem.
odrysowywanie mechanizmu zegara mechanizm zegarowy wiertło do drewna z nawiniętą taśmą

7) Wywierciłem otwory na głębokość zaznaczoną taśmą na wiertle. Wierceń dokonałem tak, aby brzegi otworów nie wychodziły poza obrys narysowanego ołówkiem mechanizmu zegarowego.
otwory w desce

8) Następnie wziąłem do ręki dłuto płaskie i wykonałem gniazdo. To była najbardziej czasochłonna czynność wykonywana podczas tworzenia drewnianego zegara.
wykonywanie gniazda dłutem gniazdo w drewnie mechanizm zegarowy w gnieździe

9) Kolejny krok to zamontowanie ucha, które ma służyć do ewentualnego powieszenia zegara na ścianie, haku, itp.
ucho do zegara

10) Włożyłem mechanizm zegarowy do gniazda i zamontowałem wskazówki. Używając pokrętła do ustawiania godzin nastawiałem na zegarze pełne godziny i zaznaczałem ołówkiem ich położenie.
oznaczanie godzin na tarczy zegarowej

11) W równych odstępach od miejsca montowania wskazówek na pozaznaczanych pełnych godzinach powkręcałem śruby. W ten sposób powstała tarcza zegarowa. Śruby wkręciłem również w podstawę zegara – będą stanowiły nóżki, na których będzie stał zegar.
gotowa tarcza zegarowa ze śrub

12) Na tym etapie należy zdemontować wskazówki, mechanizm zegarowy i powkręcane wszystkie inne dodatki (śruby, ucho). Musi zostać sama deska zegara. Przyszedł czas na jej szlifowanie, malowanie i impregnację.
zdemontowane podzespoły drewnianego zegara

13) Deskę zegara wyszlifowałem papierem ściernym, ostre krawędzie zaobliłem. Do malowania użyłem białej bejcy wodnej. Po wyschnięciu bejcy ponownie szlifowałem drobnym papierem ściernym o gramaturze 1000. Na koniec w deskę wtarłem wosk do drewna.
gotowa deska zegara

14) Użyte do budowy zegara śruby oraz ucho pomalowałem czarną farbą. Zmontowałem zegar w całość – ucho, śruby, mechanizm zegarowy, wskazówki. Gotowy zegar prezentuje się tak jak na zdjęciu poniżej. Zegar wstawiłem do mojego sklepu z rękodziełem: Zegar drewniany z uchem.
gotowy drewniany zegar
Ostatnio dodane na blogu: